MENÜ
Tápiószőlős- Újszilvás Református Óvoda

Gyerekeink tényleg az élet lényegével kapcsolnak össze minket, prototípusai mindannak, ami világunkban igaz és szép. "Alison Gopnik"

Figyelem! Mindennnapi életünkről képeket a csoportok neveire kattintva találtok!

A csoportok mindennapi életéről készült képeket a csoportok neveire kattintva tekinthetitek meg!

 

Mi, így  dolgozunk az óvodában . . .

 

Óvodai események


A nyári időszak is mozgalmas volt az óvodában. Júliusban két megye dajka jelöltjeinek volt az elméleti és gyakorlati vizsgája az intézményben.  Némedi Endréné, mint vizsgáztató kapott megbízatást, a munkájáért kapott pénzbeli juttatást az intézménynek rendszeresen felajánlja.  Minden dolgozó aktívan bekapcsolódott a vizsgák lebonyolításába, ezekért kapott anyagi elismerésből, 250 ezer forint értékben vásároltunk: mosógépet, porszívót és vasalót, az intézménynek. Előző évben megtörtént az udvarok parkosítása, füvesítése, a növények fejlődése és az egészségesebb levegő biztosítása érdekében fontos a rendszeres öntözés, jelentős költségmegtakarítást jelent, hogy kutat fúrattunk az udvaron, a fúrást és a hozzá  való szivattyút szintén a dajkavizsgák bevételéből fedeztük.


A „KISGYERMEKEKÉRT ALAPÍTVÁNY” 540 ezer forint értékben kicserélte a fedett rész tetejét, a korszerű szigetelés lehetővé teszi, hogy a nyári nagy melegben is hűvösebb, fedett  részen végezzék a különféle tevékenységeket a gyerekek, a rossz idő beálltával is lehetőséget tudunk biztosítani a levegőzésre. A nyári szünet ideje alatt megtörtént az intézményben a fertőtlenítő nagytakarítás, a dolgozók az udvari játékok állagának a megóvása érdekében újra festették azokat.


Nagy feladatot jelentett az ÁMK igazgatójától kapott megbízatás, mely szerint felkérte az óvodát az augusztus 20-i ünnepség megszervezésére és lebonyolítására. A szervezési munkákat már júniusban elkezdtük. A műsorba próbáltunk minél több tápiószőlősi „előadót” felkérni, így a Barátság Nyugdíjas Klubot, a tápiószőlősi Galambászokat, az Idősek Otthonának, Bóbita énekkarát és Kozma Györgyöt. Az ünnepséget Tölgyesné Kalmár Irén óvónő konferálta, az ünnepi beszédet Dr. Szoboszlay Árpád alpogármester úr mondta el. Az ünnepi műsort tette színesebbé Tubicsák Sándorné szavalata és az óvónők dalai, Kaszás Ferencné óvónő gitár kíséretével. Megtisztelte még a megemlékezést, testvértelepülésünk, Búzásbesenyő polgármestere is, aki méltatta augusztus 20-a jelentőségét és röviden beszélt a két település kapcsolatáról.Az ünnepi rendezvény a focipályán folytatódott,  Baráth Katalin irányításával,ahol a Tetz Alapfokú Művészetoktatási Intézmény táncát, majd Fekete Dávidot a Megasztár döntősét és a Tűzzsonglőrök műsorát láthatták a jelenlévők.Szerveztünk még gyermek szépségversenyt, Karaoke versenyt, megtörtént a rajzpályázat eredményhirdetése és díjazása, Tubicsák Sándorné és Gálné Pap Tünde játszóházban biztosította a különféle kézműves technikák kipróbálását a gyermekeknek. Jancsovicsné TerékTünde és Tölgyesné Kalmár Irénpedig, igény szerint  arcfestéssel örvendeztette meg a gyerekeket, kísérő program volt még az ingyenes ugráló vár. Az előadók, megvendégelésére  az óvodai dadusok sütöttek süteményt, a jelenlévőknek,  pedig főztek paprikás krumplit. Vacsora után a jó hangulatról  a California zenekar gondoskodott hajnalig.

 

A 2010/2011-es tanévben a Nemzeti Civil Alapprogramnak beadott NCA-KM-11-0438-as pályázatot megnyerte a „KISGYERMEKEKÉRT ALAPÍTVÁNY”, a pedagógusok munkáját segíti a pályázaton megnyert Munkaállomás, mely számítógépből, nyomtatóból és projektorból áll.


Óvodánkban 2009. novembere óta folyik a kompetencia alapúnevelés. A 2011/2012-es nevelési évet a LEVEGŐ témakörben ajánlott témák szerint kezdtük meg, egyénre szabva, csoportonként.A tanév elején az óvó nénik és a dadus nénik a gyerekek segítségével dekorálták a csoportszobákat az évszaknak megfelelően.

 

Szeptember 23-án a Takarítási Világnap alkalmából közösen rendbetettük az óvoda udvarát és környékét, felgereblyéztük az udvart és összeszedtük a szemetet.

 

A Gyümölcsnap és a Virágos óvoda jó gyakorlataink az égész évet átölelve beépülnek a mindennapi életünkbe. Heti rendszerességgel gyümölcsnapot tartunk. Alkalmanként a felnőttek irányításával, a gyermekek bevonásával gyümölcssalátát készítünk, amit szívesenelfogyasztanak a munka befejeztével. Az ősz beköszöntével a befőzések időszaka is elérkezett. Sajnos a gyerekek nagy többsége befőttel, savanyúsággal, lekvárral már csak az üzletek polcain találkozik. Ezért vállalta fel Tölgyesné Kalmár Irén és Jancsovicsné Terék Tünde, hogy befőttet, savanyúságot készítenek a gyerekek aktív közreműködésével. Ilyenkor komplex ismereteket kapnak a gyerekek  – hiszen beszélünk az évszak gyümölcseiről, azok forma és színvilágáról. Kapcsoljuk a matematikai ismeretekhez, hiszen  rész-egész, térfogatmérés is szóba kerül ilyenkor, és természetesen a befőzés szabályai  –kézmosás, üvegmosás, gyümölcs-, zöldségmosás, darabolás. Így került a csoportszoba ablakába alma és birsalmabefőtt és vegyes savanyúság, melyeket az ebéd mellé eszünk meg, alkalmanként. A gyümölcsnap és a befőzés hulladékai a komposztálóba kerülnek, amit majd tavasszal szerves trágyaként a virágok ültetéséhez használunk fel. A szorgos giliszta munkájának megfigyelése érdekében, gilisztakomposztálót készített a két nagycsoport, ezt elhelyezték befőttes üvegben, a csoportszobában. A megmunkált földet, a megfigyelés után a gilisztákkal együtt a komposztálóba helyezték el.

 

A Biga-Csiga nagycsoportosok az őszi gyűjtögetések során csipkebogyót gyűjtöttek, amiből majd teátfognak  készíteni, a gyermekek egészségénekmegőrzése érdekében. Gyűjtötték még mezei virágokat, amit lepréseltek és herbáriumot készítettek belőle, amit a gyerekek szívesen nézegetnek. Gyönyörű színes kavicsokat is gyűjtöttek, amit egy szép fadobozban helyeztek el az élősarokban. Az iskolában a két nagycsoport által megtekintett, szürethez kapcsolódó kiállítás is fontos alkalma volt a témakörnek, hiszen a gyerekek olyan régi használati tárgyakat láthattak, foghattak meg, amelyekkel manapság csak versekben, mesékben találkozhatnak. Az ilyen hasznos ismereteket nyújtó kiállításokra máskor is szívesen elmegyünk.A levegő megfigyelésére az udvaron szélzsákot állítottunk fel. Az őszi időjárás egyik jellegzetes időjárási jelensége a sok eső. Az esett eső mennyiségének a mérésére csapadékmérőt állítottunk fel az udvaron. Az összegyűjtött folyadékot bevittük a csoportszobába és nagyító segítségével megnéztük a tisztaságát.Az udvaron lehulló leveleket folyamatosan összegereblyézzük a gyerekekkel közösen, és a komposztálóba rakjuk.Az őszi termésekből folyamatosan barkácsoltak a gyerekek: dió, makk, csuhé, gesztenye, falevelek. A kész munkákat, pedig minden héten kiállítottuk a szülők számára az erre kijelölt helyen.


Nagyon örültünk, amikor a Micimackó nagycsoportosokat meghívták, hogy szerepeljenek az Idősek Otthonában, az Idősek Világnapja alkalmából. Az idősek tiszteletére, megbecsülésére nevelés fontos feladatunk, így ezek az alkalmak különösen sokat jelentenek számunkra  és a gyerekek számára is.Vidám táncos, zenés műsorral, örömöt és mosolyt csaltak a gyerekek a gondozottak arcára.Az otthon dolgozói, süteménnyel és egy apró ajándékkal köszönték meg a gyerekek fellépését.

 

Október 4-én megemlékeztünk az  Állatok Világnapjáról: képeket gyűjtöttünk, könyveket nézegettünk, és természetfilmeket néztünk a gyerekekkel.


Természetesen október végén töklámpát is készítettek a csoportok a természetsarokban.

 

A Micimackó nagycsoportosok egyénileg befőttesüveg, színes  krepp-papír, toll segítségével otthonra is készítettek. Sütöttünk tököt a gyerekeknek, a megmosott, kiválogatott tökmagot később felhasználják díszítéshez, barkácsoláshoz.


A hónap végétől már készülünk az óvodai és községi kiállításra és  vásárra, saját készítésű dísztárgyakkal. Idén először készülnek a Tigris csoportos gyerekek is a kiállításra,  saját készítésű munkákkal advent alkalmából,  a befolyt összegből szerény ajándékot kapnak Karácsonyra.


November 28. és december 21. között kerül megvalósításra az Advent projektünk.Hagyomány volt az óvodánkban, hogy a Mikulás ünnepélyt színházi előadással tettük színesebbé, sajnos egyre több családnak jelent problémát ez a minimális anyagi teher is, így már második éve felvállalták az az óvónők, hogy ők adnak elő egy zenés darabot.A négy hetet átölelő  adventben dolgozzuk fel a karácsonyt megelőző időszakot és készülünk az ünnepekre. Mézeskalácsot sütünk, megünnepeljük műsorral a Mikulás érkezését, ajándékokat készítünk. A projekt zárónapján közösen megünnepeljük a karácsonyt.


Egyéb programok:


Ebben a tanévben helyet biztosítottunk a LAURUS Művészeti Iskola számára, hogy óvodai idő keretében, térítési díj ellenében, néptánc foglalkozásokat tartson az óvodába járó gyerekek számára heti egy alkalommal, fél órában.Egész év folyamán megünnepeljük a gyermekek név- és születésnapját.


Baráth Katalin és Kaszás Ferencné óvónők néptánccal, modern tánccal gazdagítják a délelőtti szabad foglalkozásokat, a Tigris csoportban.


Októberben Nemes Sándor sétakocsikázásra vitte a gyerekeket a faluba. Nagy élményt jelentett mind a gyerekek, mind a felnőttek számára.


November 29-én az Adventi projekthez kapcsolódva, bábelőadást láthattak a gyerekek. Az előadás anyagi fedezetét a református egyház biztosította.

 

Némedi Endréné

óvodavezető

 

A hír megtekinthető még:

http://amktapioszolos.hu/dok/AMK_HIROLO_2011December.pdf

Asztali nézet